| Milyen a jó kutyajáték?
Minden kutya számára a legjobb játék - a GAZDÁJA. Nem tudunk nagyöbb örömet szerezni kutyánknak annál, hogy időt szánunk egy kiadós játékra, legyen az labdázás, játékos küzdelem vagy csak egy kis közös szaladgálás.
A legfontosann szabály, hogy minden új játékot először személyes felügyeletünk mellett adjuk oda kutyánknak. Kedvenceink ügyesek, találékonyak, de ugyanakkor nagyon szerencsétlenek és elveszettek tudnak lenni, és a legképtelenebb dolgokat művelik az ismeretlen tárgyakkal. Ezért fontos, hogy először mi magunk is megismerjük az új játékot, megtanítsuk vele kutyánkat játszani, és meggyőződjünk arról, hogy az veszélytelen számára. Csak ezután merjük otthagyni a játékokat akkor is, amikor mi magunk nem vagyunk otthon. Sokszor egyébként a kutyák - főleg a felnőtt állatok - egyedül semmivel sem játszanak, inkább átalusszák azt az időt, amit a gazda nélkül kell tölteniük. Éppen ezért nagy szerencse, ha olyan tárgyat találunk, amivel kutyánk egyedül is elfoglalja magát, így sok órányi unalomtól tudjuk megszabadítani.
Melyek a legfontosabb szempontok a játék vásárlásakor?
1. Mennyire jelent érdekességet, kihívást a kutya számára? Mennyire foglalkoztatja majd? ... Vagy esetleg csak mi tartjuk érdekesnek, jópofának?
2. Nem tudja-e majd lenyelni a kutya? Ha egy-egy darabot lerág belőle, nem lesznek-e veszélyesek a lenyelt részek? (A szétrágható játékokat sem kell elvetnünk, de ezekkel csak jelenlétünkben engedjük játszani a kutyát, és ha kizárólag a tárgy rágására hajlandó koncentrálni, vegyük el tőle, és találjunk ki valami mást.)
3. Milyen hosszú a játék élettartama? Nem lehet elég olcsó az a játék, ami csak néhány napig tart. Érdemes többet áldozni egy hosszú életű holmira, különösen, ha kutyánk kedvencévé válik.
Teniszlabda
Klasszikus kutyajáték, előnyeit nem kell különösebben ecsetelni: jól pattog, praktikus méretű, olcsó, úszik a vízen, a kutyák imádják.
Veszélyei: Ugyan csak kevés olyan méretű kutya van, amelyik le tudja nyelni, esetükben viszont a tévedés életveszélyes lehet. Sokkal gyakoribb, hogy egyszerűen beszorul a kutya szájába: ilyenkor nekünk kell megmenteni a helyzetet - és persze a kutyát. Ne hagyjuk, hogy a kutya egyedül rágcsálja a teniszlabdát: könnyen "meghámozhatja", és nagyobb darabokra hasíthatja, amit aztán hamar lenyelhet.
Gumifigurák
Klasszikus kutyajátékok számtalan előnnyel - és hátránnyal. A kutyáknak készült gumijátékokat kétféle anyagból gyártják: vinylből vagy latexból. A vinyl a keményebb, de ugyanakkor könnyebben is hasad, így a kutyák általában hamarabb kiharapják őket. Merevségük miatt az esetlegesen lenyelt darabok is könnyebben elakadhatnak a bélrendszerben. A latex játékok rugalmasabbak, sokkal nyúlósabbak, nehezebb szétrágni őket, persze a legelszántabb kutyák velük is megbirkóznak. Viszont ha néha egy darabot véletlenül - vagy szándékosan - lenyelnek, a darabkák valószínűleg gond nélkül távozni is fognak. A latex játékok viszonylag hamar elöregednek, főleg a napfény hatására anyaguk veszít rugalmasságából, merevek, törékenyek, egyszóval használhatatlanok lesznek.
Tömör gumijátékok
A tömör gumiból készült kutyajátékok általában egyszerűbb formájúak, pl. labda, karika, apportfa. Sokszor csengőt rejtenek beléjük. Praktikusak minden aktív, rombolóbb kutya számára, viszont a visszahúzódóbb kutyák nemigen nyúlnak hozzájuk, mivel nem tudják beléjük mélyeszteni a fogaikat. A túlságosan rágcsáló kutyákra oda kell figyelni, mert az egyben leharapott és lenyelt nagyobb részek nehezen távoznak.
Kong
A kong család is a tömör gumijátékok közé tartozik, de formatervezése egyedi. Az alaptermék igen kemény gumiból készül, formáját talán több, egymáshoz illesztett egyre kisebb labdához lehetne hasonlítani. Különösen dobálni érdekes: speciális formája miatt kiszámíthatatlanul pattog, ez felettébb izgalmas kihívás kutyáink számára. Szétrágni is igen nehéz, sok kutya pedig egyedül is eljátszik vele.
Adagolós labda/kocka
Új találmány! A labda vagy kocka kemény, ellenálló műanyagból készült, benne kisebb labirintus-rendszer található. A belsejébe falatkákat helyezhetünk (erre a célra külön kis fedél szolgál), azok pedig a játék mozgása során lassan potyognak ki belőle. Csak szárazeleséget használjunk, lehetőleg apró szeműt (a kutyák általában imádják a száraz macskatápokat). Ha kutyánk egyszer rájön, hogy honnan származik az eledel, nem fogja abbahagyni a labda kergetését, amíg az ki nem ürül. Az elfogyasztott tápot persze vonjuk le a kiadagolt napi eleség mennyiségéből, különben hamarosan fogyókúrás programot kell összeállítanunk! Biztonságos játék, ajánlható minden méretű és aktivitású kutyának.
Kutyás frisbee
A dobókorongokat is készítik már kifejezetten kutyásoknak. Ezek is remekül szállnak, akár kutya nélkül is játszhatnánk velük. Kutyáink örömére úgy tervezték őket, hogy valami kiálló alkatrészüknél fogva kedvenceink is könnyen felemelhessék őket. Anyaguk is ellenállóbb, mint a hagyományos frisbee-ké. Léteznek már korongok speciális kutyás műanyagokból, erős nejlonból és textilzsinórból is. Érdemes kiválasztani a legszimpatikusabbat, és kipróbálni vele kutyánk ügyességét!
Csomós spárga
A spárgát persze nem szó szerint kell érteni, de a játék talán mégis egy, a két végén megcsomózott, túlméretes spárgadarabra hasonlít. A kutyák szeretik rágcsálni, és huzakodást is remekül lehet vele játszani. Talán azért szeretik annyira a kutyák, mert jól meg tudják ragadni, és rázni. A kis szálak a lepedéket is eltávolítják a fogakról, és így hátráltatják a fogkőképződést. Figyeljünk oda: ha kutyánk könnyen szétrágja és lenyeli a darabokat, csak felügyelet mellett hagyjuk játszani vele. Időnként pedig ellenőrizzük a száját, nem akadt-e el egy egy darabka fonál a fogak között. | |